Holtpont Ausztriában: továbbra sincs kormánya az országnak

2024. december 19. 16:56

Már biztos, hogy az osztrákok nem kapnak működőképes kormányt karácsonyra.

2024. december 19. 16:56
DEMONSTRATION FAIRDENKEN ¿FOR OUR AUSTRIA - NO TO THE SUGAR COALITION!!!¿

Nyitókép: ALEX HALADA / APA-PictureDesk via AFP

Ahelyett, hogy természetes szövetségese, a jobboldali Szabadságpárt (FPÖ) mellett döntött volna, amellyel kényelmes többsége lenne a parlamentben, Karl Nehammer, a jobbközép Néppárt (ÖVP) vezetője a szociáldemokratákkal (SPÖ) és a liberális NEOS párttal próbál háromoldalú alkut kötni. A pártok nehezen találnak kompromisszumot – írta a European Conservative.

Annak ellenére, hogy szeptemberben megnyerte az országos választásokat, az antiglobalista FPÖ az ország elnöke, Alexander Van der Bellen a második helyen álló ÖVP vezetőjét, Karl Nehammert bízta meg a kormányalakítással.

A Néppárt, az Szociáldemokraták és a liberális NEOS alkotta kormány lenne az első hárompárti kormány Ausztriában 1949 óta.

A három fél közötti tárgyalások pontosan egy hónappal ezelőtt kezdődtek, és vezetőik december 17-én, kedden tartott sajtótájékoztatójukon igyekeztek optimizmust sugározni, ez utóbbi aligha sikerült.

„Nem lesz kormány a karácsonyfa alatt, de van közös akarat és törekvés arra, hogy ezen a héten előrelépést érjünk el” – mondta Beate Meinl-Reisinger, a NEOS vezetője. Karl Nehammer ennek ellenére „jó és konstruktív folyamatról” beszélt, és azt mondta, hogy a tárgyalások „az intenzív szakaszba léptek”, és folytatódni fognak.

A pártvezetők nem sokat árultak el arról, hogy mi okozza a kompromisszumkötés késlekedését, de a költségvetési hiány csökkentése az egyik fő kérdés. Az előrejelzések szerint a hiány idén a GDP 3,7 százalékára emelkedik, átlépve az EU által előírt 3 százalékos határt, jövőre pedig akár a 4 százalékot is meghaladhatja. Ráadásul a kedvezőtlen gazdasági környezet miatt

Ausztria gazdasága már második éve zsugorodik. 

Az Európai Bizottság becslése szerint Ausztriának reálisan 12-15 milliárd eurónyi megszorító intézkedéseket kell majd bevezetnie. Míg az Néppárt és a NEOS már egyetért a központi kérdésekben, Andreas Babler szociáldemokrata vezető magasabb adókat akar a gigantikus költségvetési lyuk betömésére – ezt a javaslatot a másik két párt azonban nehezen tudja lenyelni.

Az Österreich című napilap szerint számos kérdésben történt valódi előrelépés, de a gazdaság, a költségvetés és az infláció tekintetében a tárgyalások megrekedtek, és a három párt közül a szociáldemokraták a legkevésbé hajlandóak kompromisszumra jutni.

Az ÖVP azzal vádolja az SPÖ-t, hogy megöli a gazdaságot, a szociáldemokraták pedig azzal vádolják a jobbközépet, hogy a gazdagokat akarja védeni”

– írja a napilap. Egy, a tárgyalásokról bennfentes ismeretekkel rendelkező forrás szerint 70 százalék az esélye annak, hogy a tárgyalások kudarcba fulladnak.

„A kezdeti optimizmus egyre inkább átadja helyét a teljes kiábrándultságnak: a hangulat a párt tárgyalópartnereinek körében most a mélyponton van” – írja az Exxpress hírportál. „Világok választanak el minket az SPÖ egyes részeivel, meg kell mondanom őszintén” – mondta Harald Mahrer ÖVP-s politikus.

Mario Gerber, az ÖVP tiroli tartományi képviselője szerint: „Az SPÖ választási kampányában megfogalmazott elképzelések a munkahét csökkentéséről vagy új adók bevezetéséről már a tárgyalások kezdetén fejfájást okoztak nekem. Nincs helye a hamis kompromisszumoknak.”

Az osztrák választók egyértelműen elégedetlenek azzal, ahogyan a jobbközép Néppárt figyelmen kívül hagyta az FPÖ-t. Az ÖVP-re a legutóbbi közvélemény-kutatások szerint most már csak a választók 21 százaléka szavazna a pártra. Ez mintegy 5 százalékkal alacsonyabb, mint a szeptemberi választáson a párt által elért eredmény.

Eközben az FPÖ népszerűsége néhány hónap alatt 28,8 százalékól 36 százalékra emelkedett.

A jobboldali párt mellőzése annál is inkább megmagyarázhatatlan, mivel jelenleg öt osztrák tartomány – Alsó-Ausztria, Salzburg, Stájerország, Felső-Ausztria és Vorarlberg – van, amelyet ÖVP-FPÖ koalíció kormányoz. A legutóbbi Stájerországban állt össze a két párt, ahol az FPÖ tartományi vezetője, Mario Kunasek szerint pártja és az ÖVP képes volt arra, hogy meghallgassa egymást és túllépjen a nézeteltéréseken. Érthetetlen, ha Stájeroszágban három hét alatt megtudott állapodni egymással a két párt, akkor Bécsben ez miért nem sikerül.

Ezt is ajánljuk a témában

***

 

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obsitos Technikus
2024. december 19. 22:09
Jogállamiság.
Picnic Niki
2024. december 19. 19:58 Szerkesztve
Nem tudják, milyen rossz nekik, h nincs ilyen agilis miniszterelnökük, mint nekünk. Mindenhez ért, mindenütt ott van...
nempolitizalok-0
2024. december 19. 19:04 Szerkesztve
Gondolom, a háromból egy alapból osztrákgyűlölő (az ilyen tetvek liberálisozzák magukat), a másik csak félig, az afféle bolsi lehet, a harmadik nem annyira, de nagyon gyáva, elvileg ez volt a "keresztény". A németek is így fognak járni.
packó_
2024. december 19. 18:53
kastellorizo kommentársnak ugyancsak igaza van. De azért a másik oldal, hogy nehéz lenne elképzelni egy fidesz - demokratikus kocació szövetséget. Mondjuk, mintha a Horthy Kun Bélával kezd koalíciós tárgyalásokat....
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!